Місцева мешканка прийшла подивитися на забруднену річку Десна, село Ладинка, Чернігівська область.

Текст: Ольга Куршевська; Фото: Данило Дубчак

 

Стан води у Десні покращується, річка стає чистішою, кажуть у Куликівській селищній раді. Це підтверджують і в Міндовкілля. За інформацією відомства, забруднення сповільнилося, фіксується точково та має неоднорідний характер. На Чернігівщині працюють три аераційні установки. Проте купання та вилов риби у Десні повністю заборонені. Репортери Frontliner проїхали вниз по течії Десни від Ковчина, Чернігівської області до Києва.

Екологічна катастрофа сталася 28 серпня 2024 року в результаті забруднення річки Сейм, яке пішло з Курської області РФ. Джерелом забруднення є Тьоткінський цукровий завод, з якого до води потрапило більше 5 тисяч тонн продуктів переробки сировини, стверджує директор Інституту гідробіології Сергій Афанасьєв. Як повідомляє Державна екологічна інспекція України, забруднення пройшло Десною на 242 кілометри.

Найбільше постраждали від скиду отруйних речовин жителі Сумської та Чернігівської областей. Голова Куликівської селищної ради Юлія Постернак розповідає:

Це було дуже страшно. Річка Десна повністю пронизує нашу громаду та впливає на життя її мешканців. Ми одразу всіх проінформували про небезпеку, заборонили купатися та вживати воду з річки. Через 5 днів після забруднення почався мор риби. Найгірша ситуація в громаді фіксувалася через 10 днів після забруднення. Запах був такий, що не можна було стояти біля річки за 10 метрів. Зараз вже ситуація краща і вода чистіше.

Місцевий рибалка Іван Михайлович з села Ковчин розповів, що такого неприємного запаху не відчував за все своє життя.

Запаха такого не должно бути. А тут стояла каналізаційна вонь. Це ненормально.

каже місцевий житель.

Тим часом Десна поступово відновлюється. Заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко дає прогнози щодо наслідків забруднення водоймищ:

У водах Сейму, в точках, де почався рух забруднення територією України, вміст розчиненого кисню досяг норми – 4 міліграми на дециметр кубічний. Мор риби не фіксується. У Десні забруднення сповільнилося, фіксується точково та має неоднорідний характер. На Чернігівщині працюють три аераційні установки. Встановлюються додаткові системи аерації в Київській області

розповідає Олена Крамаренко.

Проте про безпеку води у разі споживання її для господарських потреб наразі ще рано говорити. Купання та вилов риби у Десні повністю заборонені. За словами директора Інституту гідробіології НАН України Сергія Афанасьєва, екосистеми річок Сейм та Десна можуть відновитися за 2-3 роки. Спричинена росіянами екологічна катастрофа може торкнутися не лише жителів Сумщини та Чернігівщини, але й вплинути на якість питної води у столиці. У Київській міській державній адміністрації готуються до найгіршого сценарію та роблять запаси питної очищеної води.

Як вплине забруднення річки Сейм на екосистему України наразі рано прогнозувати, але вже зараз внаслідок дій росіян, як повідомив в. о. голови Держекоінспекції Ігор Зубович, вже зібрана 31 тисяча загиблої риби. За його словами, Десна самоочищується, але фізико-хімічні показники води не відповідають нормі. Держводагентство та Держекоінспекція продовжують здійснювати посилений кризовий моніторинг стану вод.