«Курт» і компанія. Лабораторія саморобних бомб не чекає рішень влади
«Курт» – командир окремого невеликого підрозділу «Kurt & Company». На війні він ще з 2014-го. Попередня військова спеціальність – снайпер.
Але зараз на додачу до гвинтівок, і він, і хлопці з підрозділу, опановують багато інших видів зброї – дрони зі скидами, FPV-дрони, ПТУРи (протиракові реактивні комплекси), шведські гранатомети «Карл Густав», ну й усе наявне радянське озброєння звісно модифікують під потреби сучасної війни і теж використовують. Усе – задля ефективного знищення ворога.
Лише за березень 2024 року, підрозділ ліквідував 41 окупанта, поранив 45, знищив 8 польових складів з боєприпасами, знищено чи пошкоджено 4 одиниці автотехніки, знищено 120-мм міномет, знищено БТР-8, та інше – РЕБи, антени, склади з провіантом і амуніцією.
«За дронами майбутнє. Я особливо відчуваю це, тому що маю великий досвід снайпера, а зараз ми снайпери з дронів. Дронами з цими всіма гранатами та скидами ми можемо замінити солдатів. Дрони можна купити в магазині, а солдата в магазині ти не купиш. Нам не потрібно три мільйони солдатів, нам потрібно три мільйони дронів. Три мільйони дронів врятують життя мільйона наших солдатів», – каже Курт.
Він зауважує, що західні партнери дають Україні боєприпаси, але лише в кількості, що дозволяє стримувати противника, а для перемоги перемогти потрібно в десятки разів більше.
Лабораторія смерті
Дрони потребують бомб для скидів. FPV-дрони теж потребують вибухівки й осколкових елементів для ураження. Масованого індустріального виробництва цих боєприпасів для ЗСУ ще не налагоджено. Тож у підрозділи БПЛА майструють усе власноруч. «Курт» і разок із керівником виробництва на позивний «Ван Гог» показали свою «піротехнічну лабораторію» та боєприпаси, що вони виготовляють для скидання з дронів.
«Ван Гог» в ЗСУ по мобілізації з 2022-го. До того десять років працював помічником машиніста на залізниці, і займався спортивними автомобілями. Мріяв виступати на змаганнях. «Але 22 рік вніс свої корективи», – зазначає він.
Усім «піротехнічним хитрощам» «Ван Гог» навчився вже тут. «Так би мовити, на практиці. Спочатку було страшно. Але вже звик», – каже він з посмішкою, відпилюючи підривник від досить ненадійної через свій вік радянської протипіхотної гранати РГМ.
«У нас тут безвідходне виробництво, – проводить екскурсію «Курт». – З бракованих боєприпасів ми тут робимо нові».
Використовують браковані гранати та снаряди, що дали осічку (це на військовому сленгу називається «аборт»), ненадійні радянські гранати РГМ, трофейні касети від «Ураганів», «абортні» ВОГи, «абортні» снаряди та міни, патрони різних калібрів, постріли до ручних протитанкових гранатометів, та інше.
«Ван Гог» тим часом ламає трубою черговий затиснутий у лещатах боєприпас – гранату Mk-19 до американського автоматичного гранатомета.
«Якби американці побачили, вони б з ума зійшли», – коментує з посмішкою «Курт».
«Нам треба звести цей механізм. Тут дуже хитра система. Боєприпас стає на бойовий взвод тільки після того, як вийшов з каналу ствола МК-19 і набрав 12 тисяч обертів. А ми це робимо вручну. Заводський запобіжник переводимо в потрібне нам положення. Фіксуємо клеєм. Все», – продовжує «Ван Гог».
«Курт» розповідає і про модифікацію мін:
«Міна, яка не вийшла з міномета. Дала осічку. Ми це називаємо «дала аборт». Ми її не викидаємо. Ми беремо її, беремо точений токарем перехідник з різьбою під радянський РПГ-7, накручуємо маршовий двигун з порохового заряду, і відправляємо ворогу. Все. І дуже рідко бувають не розриви таких боєприпасів», – каже він.
Підрозділ, за словами, за словами «Курта», на голови окупантів скидає близько тисячі боєприпасів протягом місяця.
«Якщо брати гранати, і я не буду називати кількість груп, які у мене в підрозділі працюють на “мавіках”, то вони скидають десь до тисячі таких боєприпасів в місяць. І це тільки мої групи, яка знаходиться у моєму підрозділі», – розповідає командир.
Чому дрони, а не снайпінг?
П’ять років своєї військової кар’єри «Курт» воював як професійний снайпер. Але технології війни змінюються. «Снайперів зараз здебільшого починають заміняти дрони. Чим це ефективніше? Ми не ризикуємо стрільцем, який є одним з самих дорогих бійців у підготовці. Не ризикуємо дорогою зброєю. А дрон, може зробити ту саму роботу, і іноді навіть якісніше», – вважає «Курт».
«Снайпінг і досі на часі, але більше в міських умовах», – вважає «Курт». Він наводить нещодавній приклад, коли 58-річний українець В’ячеслав Ковальський ліквідував російського окупанта на відстані 3800 метрів, встановивши світовий рекорд.
Та й сам «Курт» у 2020 році був на 1-му місці в Україні та на 3-му у світі з влучним пострілом з гвинтівки Barrett на 2162 метри. Але в сучасних умовах війни в полях і посадках снайперам набагато складніше працювати.
«Якщо ти йдеш десь по відкритому і тебе помічають з дрона. Дев’яносто відсотків, що ти 200-тий. Бо по тобі полетить все…», – серйозно додає «Курт».
За його словами, з доброго укриття, снайпер може відбити штурм, зупинити навіть наступ цілого підрозділу.
Критичні проблеми і настрої
За словами «Курта» нині на передовій сформувалися кілька критичних проблем: нестача боєприпасів, українського чи західного виробництва, брак людей внаслідок втрат, а також виснаження особового складу бойових підрозділів.
«Нам не вистачає малого, артилерії не вистачає великого. Не вистачає боєприпасів для виробництва скидів для дронів – мін, гранат, ВОГів. І, звісно, ми втрачаємо багато безоцінного часу та людський ресурс на виробництво усього цього БК. Це неприпустимо! 10 років воювати з таким противником, як РФ, і не налагодити власного виробництва», – не приховує свого роздратування «Курт».
Він різко критикує рішення влади, які, на його думку, призвели до наявного «снарядного голоду» та браку людей на фронті.
«Ну, от чому так відбувається? Пацани найкращі лягають, а вони дурнею займаються», – обурюється військовий.
«Курта», як і багато кого на фронті, дратує безпорадність влади, яка не може не те, що викорінити корупцію, а навіть вирішити питання щодо прийняття низки необхідних у воєнний час законів, зокрема про мобілізацію та про зброю.
«Ну про що ми балакаємо? У нас не можуть підписати закон про зброю. Вони бояться, що ми прийдемо і купуватимемо. А нам закон про зброю вже не треба, в нас вона є. Тут вже все…. У нас в країні оружия… Ми ж як Пакистан, розумієш?», – сміється командир підрозділу.
Фрази «Курта» є показовими для розуміння загальних настроїв морально та фізично виснажених військових на передовій, яким доводиться тримати фронт в умовах критичної нестачі боєприпасів та людей.
Що робити з виробництвом БК для дронів?
6 лютого 2024 року у складі ЗСУ було створено новий рід військ – Сили безпілотних систем. Передбачається, що він використовуватиме повітряні, морські надводні та підводні, та наземні безпілотні та роботизовані системи. Зрозуміло, що для цього потрібна розвинута індустрія виробництва боєприпасів.
«Курт» про створення нового роду військ знає, але, на його думку, на передовій радіти цьому зарано бо «вони багато чого створюють, але мало що роблять».
Про індустріальне виробництво боєприпасів для скидів у команді «Курта» чули, але до них таких виробів за усю війну не надходило.
«Треба організувати масове виробництво. Можна з тих мобілізованих, які не хочуть йти сюди на передову. Хай вони займаються виробництвом БК. Це ж можна робити, реально, в підвалах. Якщо таких 100 виробництв зробити, і по 20 людей, то ці люди засиплють нас боєприпасом. Замість того, щоб ми їх ручками робили. Бо звісно, ми витрачаємо багато часу на виробництво «БК». А час – це ресурс. Будуть люди, буде зброя і БК, і ми зупинимо другу армію світу», – ставить крапку «Курт».