Текст & фото: Діана Делюрман

Відвідувач і консультант спілкуються на вході в книгарню "Герої"
Відвідувач спілкується з констультантом в книгарні “Герої”

Темно-блакитні шафи з ретельно відібраними книжками огинають стіни зали з високою стелею. Програвач на журнальному столику зараз вимкнений, але під стільницею стоїть цілий стос платівок. На підвіконні — лаванда у гранованій вазі та чорно-білий портрет хлопця зі стриманою усмішкою.

Портрет Миколи Рачка на підвіконні книгарні «Герої»
Портрет Миколи Рачка у книгарні «Герої»

«Мені здається, він часто тут буває», — зі стриманою усмішкою промовляє жінка у легкій літній сукні.

Лариса Рачок водить двоповерховою книжковою крамницею «Герої». Її вона відкрила разом з чоловіком Сергієм та донькою Антоніною на початку цього року. Започаткувати книгарню — це було одним з двадцяти одного бажання, що її син Микола записав у особистому щоденнику. «Звозити дідуся до Львова», «здобути технічну освіту за кордоном», «написати книжку», «забезпечити батькам безбідну старість», «створити сім’ю» — багато чого він втілити не встиг. 

«У його переліку був останній, найстрашніший пункт: побувати у зоні бойових дій», — каже Лариса, і у її блакитних очах виступають сльози. — Ми були шоковані, коли це прочитали». 

З початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України двадцятишестирічний Микола Рачок пішов добровольцем на фронт. Літературознавець і журналіст, він зі зброєю в руках брав участь у звільненні Київщини навесні 2022 року. 

«Коля був у Ірпені і Бучі, але мені майже нічого не розповідав. Лише історію, коли побачив гарний новенький дитячий садочок, посеред якого була вирва», — розповідає його мати.

Відтак Микола без кінця став писати рапорти, щоб його перевели на схід. Так і сталося: влітку він вирушив на передову в складі 58-ї бригади. 19 липня 2022 року він загинув у бою на Донеччині.

«Я сто разів картала себе, що не зупинила його. Але його рішення змінити неможливо», — ділиться Лариса.

Лариса згадує: син часто їй казав, що країна для нього — не просто місце, де він живе. Це набагато більше. Так само як і почуття відповідальності: після магістратури Микола пішов служити, щоб пройти цей досвід та зрозуміти, як влаштована армія. Хоча він у багато чому розчарувався, це посилило в ньому розуміння власного обов’язку і бажання щось змінити.

«Надто розмито, знаю, але хочу докластися до того, щоби вивести Україну в топ. З особистого погляду, бо я хочу нею пишатись», — писав Микола у записнику.

Полиці з книжками
Книжки на полицях книгарні “Герої”

У книгарні «Герої» є особлива полиця: на ній представлені книжки з особистої колекції Миколи і ті, що принесли його друзі. Про нього ж відвідувачам нагадує і екслібрис, що вони можуть поставити у куплених книжках. На унікальній печатці зображений силует Миколи у тактичній панамі; він сидить на стосі книжок, а за ним — образи важливих йому літературних героїв.

«Це — гроші Колі»

Книга в родині Рачків була на першому місці. Батьки вишукували унікальні видання у букіністичних магазинах, проводили вечори за читанням. Маленький Коля обожнював читати Жюля Верна, а з дорослішанням захопився Еріхом Марією Ремарком. Таке дитинство, як вважає Лариса, немало вплинуло на Миколу у бажанні створити книгарню.

«Після загибелі ми отримали від держави компенсацію — 15 мільйонів гривень. Але це були не наші гроші, а Колі», — пояснює Лариса Рачок. 

Відтак батьки Миколи вирішили побудувати дитячий майданчик у селі Стадниця, де вони жили і провели в останню путь сина. Згодом взялися і за книгарню: спочатку придбали приміщення у центрі Вінниці, аби бути незалежними. Це, як пояснює Лариса, дає родині Миколи право на помилки і відповідно — розвиток. Потім Рачки зайнялися довгою паперовою роботою, розробкою дизайну та ремонтом. У книгарні вони переробили практично все — щоб було так, як хотів би Коля.

Відвідувачка книгарні "Герої"
Дівчина розглядає книжки, що стоять на полицях книгарні “Герої”

«Йому би тут сподобалось. Він любив все красиве: в одязі, їжі, автомобілях», — тихо каже Лариса.

За її словами, великою пристрастю Миколи були автомобілі. Ними він марив навіть у наукових роботах: написав курсову про проєкт автомобіля «Карл» з «Трьох товаришів», диплом про Антилопу Гну з «Золотого теляти» та жовтий лімузин «Великого Ґетсбі». 

Микола Рачок мріяв започаткувати власне видання, де про автівки б розповідали ціннісно, жваво та найголовніше — українською мовою. Він бачив його унікальним і несхожим на інші, з власним полігоном та СТО. А ще Микола хотів долучитися до розробки нового автомобіля, для цього і прагнув здобути технічну освіту. «І йому би це все вдалося», — вважає Лариса.

Лариса Рачок показує альбом зі спогадами про її сина Миколу
Лариса Рачок показує альбом зі спогадами про її сина Миколу, на честь якого відкрита книгарня “Герої”

Жінка приносить великий блакитний альбом. На обкладинці — ще один чорно-білий портрет Колі, на якому він стоїть у півоберти і сміється. Вона береться гортати альбом: на кожному розвороті — фотографія Миколи та особистий спогад близької людини. 

«Про Колю в мене є десь мільйон історій — смішних, дурних, дивних і зворушливих. Він колись на мене нагримав, бо я назвала його “Рачок”. Так довго прасував свої парадні зелені шорти, що ми ледь не спізнилися на концерт “Океану Ельзи”. Біг через пів Троєщини, щоб допомогти з важкою валізою, і потім розказував, що заради мене вперше в житті бігав у туфлях», — йдеться у спогаді подруги Миколи Марії Здебської, що додали у альбом.

Місце зустрічей і розмов

За пів року у книгарні вже відбулося кілька десятків подій: презентацій книжок, майстер-класів, зустрічей з відомими українськими авторами — Сергієм Жаданом, Дмитром Лазуткіним, Катериною Калитко та іншими. Та найособливішим був день, коли книгарня тільки відкрилася. До Вінниці з різних місць з’їхалися люди, які знали Миколу Рачка: рідні, одногрупники з «Києво-Могилянської академії», колеги-журналісти та побратими. Тоді вони співали пісень під гітару та згадували, яким був Микола. 

«У той вечір я не була щаслива. Але Коля був би радий, тому раділа і я», — згадує Лариса.

У «Героїв» вже є постійні відвідувачі: приходять батьки з дітьми, підлітки та літні люди. 

«Ми хотіли би, щоб нас відвідували і знаходили важливий для себе куточок. Пам’ятаю, прийшов хлопчик, сів на диван і читав книжку кілька годин», — розповідає мати Миколи.

В обід буднього дня у книгарні спокійно, час від часу заходять відвідувачі. У один момент в дверях з’являється високий дідусь у спортивному костюмі. Він ретельно розглядає кожну полицю, жмурячи очі.

Максим, продавець у книгарні «Герої»
Максим, продавець книгарні «Герої» спілкується з відвідувачем

«Можу бути корисним?», — запитує його Максим, давній друг Миколи, який тепер працює у крамниці.

Чоловік відповідає, що шукає книжку якогось маловідомого польського автора про війну, яку читав ще в молодості. Максим хитає головою: «Такої у нас немає, але тут є багато чого цікавого». 

Наступні пів години покупець розповідає про свою службу у Брюховичах на Львівщині, згадує, що там радянський режим вбив Володимира Івасюка. Максим уважно слухає, киває і пропонує чоловіку різні книги. Той пояснює, що йому треба щось пригодницьке і запальне.

«Вам подобається там, де дається на горіхи», — захоплено каже Максим.

«Еге ж», — мугикає чоловік.

Наприкінці дня говоримо з Ларисою і Максимом про все. Обговорюємо нові книги, що встигли прочитати; як радянська репресивна машина впливала на психіку громадян; чому українська мова важлива для нового покоління. Просто розповідаємо про своє життя. Микола мріяв, щоб його книгарня стала місцем зустрічей і розмов. Його родині це вдалося втілити.

Екслібрис, присвячений Миколі Рачку
Екслібрис, що зробили на честь Миколи Рачка


Цей матеріал — частина циклу про те, як мрії полеглих героїв втілюються зусиллями їхніх близьких. На російсько-українській війні гинуть активні люди, а разом з ними зникають їхні амбітні плани та цілі — те, що рухає майбутнє України. Цим проєктом ми хочемо показати, що попри втрату, друзі та рідні знаходять в собі сили, щоб продовжити справи полеглих воїнів. «Мрії, що не вбити» — історії про соціально відповідальні підприємства, культурні проєкти, ініціативи, що продовжують діяти або втілені з нуля після загибелі засновників.