Понад 4,5 тисячі мобілізованих пройшли підготовку у тренінговому центрі НГУ 2024 року
Про штатну чисельність Національної гвардії України Wikipedia дає дані про 90 тисяч осіб. Левова частина (близько 80%), залучена до бойових дій, територіальної оборони та відсічі ворожої агресії після початку повномасштабного вторгнення на фронті на рівні із ЗСУ. Серед них відомі і вже легендарні бригади «Азов», «Червона Калина», «Рубіж» та інші. Звісно, усі вони потребують поповнення мобілізованими. При цьому інші 20% нацгвардійців продовжують забезпечувати правопорядок, конвоювати підсудних, обороняти стратегічні об’єкти та знищувати ворожі дрони
Скільки часу на підготовку мають нещодавно мобілізовані? Які отримують навички? Як це відбувається?
Репортери Frontliner побували в одному з тренувальних центрів НГУ в центральній Україні.
5-тижневий курс базової підготовки мобілізованих є обов’язковим для усіх хто стає до лав НГУ. Різні види зброї, стрільба, тактика, медицина. Базові навички пересування під вогнем, штурму окопів, відходу під вогнем. Робота в парах та у складі підрозділу.
Після проходження базового починаються курси спеціалізованих тренінгів по військовим спеціальностям та бойове злагодження вже у складі підрозділів до яких направляють бійців.
З нового року базовий курс у цьому тренінговому центрі пройшли більше ніж 4,5 тисячі мобілізованих.
Навчання досить інтенсивне і насичене. Групи курсантів регулярно змінюють одна-одну на різних ділянках тренувань – медицина, полігон з окопами, пересування у складі підрозділів, евакуація з поля бою.
Тренування проводять та контролюють досвідчені інструктори. Усі з нещодавнім бойовим досвідом за плечима. Вони багато радять та часто виправляють помилкові дії бійців. Одну й ту ж вправу повторюють багато разів, аби довести рефлекси бійців до автоматизму.
За день перебування на полігоні, можна помітити, що середній вік мобілізованих – близько сорока років. Вони з різних областей України. Більшість з тих, з ким вдалося поговорити, були мобілізовані наприкінці травня.
Типова відповідь новобранця на запитання про те, як він потрапив до лав армії: «Отримав повістку, сам пішов в ТЦК, пройшов медкомісію, мобілізувався». Меншість з рекрутів прийшли до військкоматів з відношенням від бойових підрозділів і вже знають куди потраплять після проходження базової підготовки.
Спеціалізовані тренінги рекрутів
Репортерам Frontliner дозволили відвідати класи підготовки протитанкістів та зенітників, а також танкодром.
Базовий курс підготовки протитанкістів та зенітників триває тиждень. Вони тренуються на віртуальних протитанкових тренажерах – Фагот (2,5 км та 5 км) і Стугна (до 5 км).
Зенітники тренуються на віртуальних тренажерах для переносних зенітно-ракетних комплексів «Ігла» (СРСР) та «Стінгер» (США).
На танкодромі проходять навчання танкові екіпажі. Є симуляційно-віртуальні тренажери, є і практика вже на реальних бойових машинах. Базове навчання механіків-водіїв танків триває 2 тижні. Повний базовий курс для усього екіпажу (механік-водій, стрілець і командир) – 7 тижнів. Тренуються на танках Т-64, Т-72.
Також тут навчають екіпажі американських бронетранспортерів М113, які дуже добре зарекомендували себе на полі бою, як машина підвезення та евакуації.
На симуляційних тренажерах для підготовки екіпажів танків Т-64, Т-72 готують командирів-навідників та механіків-водіїв. Симуляційна кабіна з екіпажем сіпається та гуде від віртуальних пострілів, які сервомеханізми перетворюють на механічну імітацію. Те саме і з віртуальним ландшафтом, яким рухається танк.
Картинка на моніторах мало чим відрізняється від популярної комп’ютерної гри «World of Tanks» – вибухи ворожих танків, хащі, дими боїв над селами та лісосмугами.
Наприкінці візиту говоримо з одним з мобілізованих. 46-річний Юрій Олександренко до мобілізації працював експертом з аналізу даних у IT. 18 березня отримав повістку на одному з блок-постів Києва і пішов до ТЦК. Вже закінчив курс базової підготовки і очікує на відправлення до підрозділу.
«Трохи хвилююсь звісно. Але якщо чесно, свідомі люди розуміють, що ми вже давно маємо поміняти хлопців на передовій. І заміну їх треба було готувати давно».