Удар російської ракети по дитячій лікарні «Охматдит» розслідують як воєнний злочин
Внаслідок удару ракетою 8 липня 2024 року було пошкоджено корпус найбільшої в Україні дитячої лікарні "Охматдит", на території якої перебувало близько 600 пацієнтів. Частина з них перебувала у відділеннях інтенсивної терапії. Під час атаки лікарі-нейрохірурги проводили дві операції. Через пошкодження або знищення приміщень та обладнання лікарні доступ до лікування втратять тисячі дітей.
“Прилетіло недалеко від нас, ми дуже злякалися. Малий злякався спочатку, але дуже швидко заспокоївся, справжній козак. Від ударної хвилі відкрилися двері ліфта та вікна. Спочатку ми думали, що приліт був у будинок поруч, а потім нам сказали, що повністю знесло відділення”, – розповідає Наталя, мати чотиримісячного Тарасика, який недобирає ваги. На лікування вони приїхали з Сумської області.
На території медзакладу під час удару перебували понад 600 дітей без урахування батьків чи опікунів, повідомила голова пресслужби лікарні “Охматдит” Анастасія Магеррамова. За її словами, повністю зруйнований травмпункт, пошкоджено будівлю відділення інтенсивної терапії, гострих інтоксикацій та хронічних інтоксикацій, де діти проходять процедури діалізу та готуються до трансплантації нирок, а також приміщення, де перебувають пацієнти хірургічного профілю, онкологічного профілю та операційні.
Представники лікарні ще не підрахували всіх втрат, але станом на зараз, через пошкодження приміщень, вікон та апаратури, діти не можуть отримувати допомогу. Більшість пацієнтів евакуйовано до інших лікарень у місті Києві або ж виписано передчасно у легших випадках.
“Ми приїхали вчора на операцію на печінці, але мусимо поїхати. На момент вибуху ми встигли спуститися на нульовий поверх, але вибух було чути сильно. У нашій палаті вибило вікна”, – каже Олена, няня чернівецького дитячого будинку, яка опікується Юрчиком, хворим на дитячий церебральний параліч.
Загиблі і поранені
Під час ракетного удару у лікарні відбувалися операції, які проводили Ігор Колодко та Ігор Голубенко. Згідно з протоколом, хірурги не переривали операцій, які почали до повітряної тривоги. Саме тому лікарі, медсестри та анестезіологи були в операційній на момент вибуху. Вони отримали поранення.
За словами речника ГУ ДСНС у місті Києві Павла Петрова, станом на ніч з 8-го на 9-те липня внаслідок удару загинуло 2 дорослих, поранено 50 людей, з них 7 дітей.
“Прилетіло саме в наше відділення, ми готувалися до операції, яка мала бути завтра”, – розповідає мама трирічної Карінки, яка страждає від кісти коліна.
Удар по “Охматдиту” скоєно стратегічною крилатою ракетою типу Х-101, заявляють в СБУ. “На місці трагедії уже знайдено відповідні докази: зокрема уламки корпусу задньої частини ракети з серійним номером та частину руля цієї ж ракети”, – повідомляє сайт відомства.
Ракета Х-101 характеризується точністю влучання в межах 20-ти метрів. Крім того, на відео, зняте з вікон багатоповерхівки поблизу “Охматдиту”, зафіксовано траєкторію польоту ракети. Видно, що вона не була уражена засобами ППО і летіла за вказаними координатами.
Відповідальність за воєнний злочин
За фактом злочину Служба безпеки України у співпраці з офісом Головного прокурора розпочала кримінальне провадження за ч. 2 ст. 438 ККУ “Порушення законів та звичаїв війни, поєднані з умисним вбивством”. Слідство вестимуть українські правоохоронні органи, згодом справу передадуть до українських судів. Крім того, Україна передасть Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду інформацію про останній масований ракетний обстріл українських міст Росією, заявив в етері телемаратону в понеділок, 8 липня, генеральний прокурор Андрій Костін.
Тим часом російська пропаганда, повідомляє ЦПД, поширює фейки про цей ракетний удар по дитячій лікарні: звинувачує у трагедії українську ППО, поширює інформацію, що фото з місця удару постановочні, а на території лікарні вже два роки працює воєнний госпіталь. Натомість у США Білий Дім закликав засудити тих, хто скоїв цей воєнний злочин у міжнародних судах, повідомляє “Європейська правда”.
Лікарня “Охматдит” – найбільша дитяча лікарня в Україні. Згідно з інформацією на офіційному сайті, тут за рік лікують 20 тисяч пацієнтів, зокрема проводять 10 тисяч операцій. У штаті лікарні працюють близько 1500 спеціалістів. Унікальність лікарні полягає у видах медичних послуг, які вона надає: на постійній основі в лікарні працює центр орфанних захворювань та генної терапії, відділення, що займається лікуванням новонароджених та недоношених дітей, проводяться операції з трансплантації печінки та нирок, а також онкогематологічне відділення.